Sıfır Atık Bir Zihinsel Dönüşüm Projesidir

12 Ocak 2021

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Sıfır Atık Projesi’nin insanların dünyaya olan borcunu ödeme projesi olduğunu belirtti.

Şahin, “Sıfır atık bir zihinsel dönüşüm projesidir. Doğa bizim hakimiyetimizde olan bir evren değildir, biz doğanın bir parçasıyız, doğa bizim evimiz. Bu çatı çökerse hepimiz altında kalacağız. Doğa, çevre kirliliği sadece bilim dünyasının üzerinde çalıştığı bir sorun değildir. Bir felsefedir. Felsefe hayatın anlamını anlatır. Şairlerin, yazarların ilham kaynağıdır doğa.” ifadelerini kullandı.

Çevre kirliliğini önlemek için yönetmelikler hazırlandığını ve stratejiler belirlendiğini ifade eden Şahin, “Bunun en önemli kısmı uygulama, bir fikrin hayata geçmesi için en önemli olan uygulama.” dedi. Çevre konusunu, belediye başkanlarının gündemin alması gerektiğini belirten Şahin, Belediyeler Birliği olarak, yeni dönemde belediye başkanlarından bu konudaki fikirlerini proje haline getirmelerini ve bu konu üzerine yarışmalar düzenlenmelerini istediklerini belirtti.