Şişeyi Hafifleterek Karbon Salımını Azalttık

21 Eylül 2021

Ciner Grubu CEO’su Gürsel Usta, Bozüyük’te bulunan cam fabrikası Park Cam’ın çevreye olan katkısına dikkat çekti. Usta, “Şişeleri yüzde 10 oranında hafif üreterek 50 bin ton şişe tasarruf ettik.” dedi.

Park Cam’ın geri dönüşümlü camları kullanarak üretim yaptığına dikkat çeken Gürsel Usta, teknoloji ve mühendislerin çabasıyla üretimde nasıl tasarruf ettiklerini anlattı. Global çaptaki müşterilerin talepleri doğrultusunda şişeleri daha hafif üretmeye başladıklarını anlatan Usta, “Cam şişeleri hafifleterek önemli bir iş yaptık. Bizim teknolojik bilgi ve kabiliyetimiz yüksek olduğu için ciddi oranda yani yüzde 10 ve üzeri seviyesinde şişeleri hafiflettik. Bu şişeler hafifletilmelerinden dolayı sağlamlığından hiçbir şey kaybetmediği gibi şimdiye kadar kullandıklarından daha da sağlam olduğu ortaya çıktı. Bugüne kadar 5 milyar şişeyi hafiflettik. 675 bin tona tekabül ediyor bu. Şişeleri hafifleterek 50 bin ton tasarruf ettik. Aynı enerji ile 50 bin ton daha çok üretim yaptık. Yani 15 milyon kg daha az karbondioksit salmış olduk. Dolayısıyla yaptığımız iş çok tercih edilebilir bir sistem.” dedi.

SODADA DÜNYANIN EN ÇEVRECİ ÜRETİCİSİYİZ

Ciner Grubu’nun soda üretiminde dünyada sayılı firmalardan olduğunu da anlatan Gürsel Usta, “Biz soda külünde dünyanın en çevreci firmasıyız. Solüsyon madenciliğine dayalı üretim yapan tek üreticiyiz. Basit mukayese yapacak olursak, bizim su tüketimimiz en iyi firmaların 1/5 ile 1/10’nu arasında, bizim atığımız en iyi firmaların 1/5’i ile 1/10’nu arasında, enerji tüketimimiz minimum 3 kat daha az. Biz dünyada yeşil ürün sertifikasına sahip tek firmayız. Kaynakları minimum düzeyde kullanıp en optimum üretimi elde eden firmalara verilen bir sertifika ve tek bizde var. Karbon salımımız Avrupa’daki en iyi firmanın yarısı kadar. AB’nin belirlediği standartların yarısı ölçüsündeyiz.” şeklinde konuştu.