Yemek Artıkları Mama Olacak

8 Kasım 2022

Beyoğlu Belediyesi bir ilke daha imza attı. Gıda ve yemek artıklarının hayvan mamasına dönüştürmek üzere özel olarak tasarlanan makineler ilk kez Beyoğlu’nda kullanıma sunuldu.

Beyoğlu Belediyesi, hayvanların beslen me sorununu çözecek yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Gıda ve yemek artıklarını hayvan mamasına dönüştürmek üzere tasarlanan özel üretim makineler düzenlenen tanıtım töreniyle birlikte ilk kez Beyoğlu Belediyesi Atık Toplama Merkezi’nde kullanıma sunuldu. Programa Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, makineyi üreten ProCompo Çevre Teknolojileri firmasının yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tanıtım toplan tısında makineyi test eden Başkan Yıldız daha sonra özel olarak üretilen “Mama Makinesi” projesinin detaylarını kamuoyuyla paylaştı. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Beyoğlu’nda bir ilki daha gerçekleştiriyoruz. Bize emanet edilen canların hayatlarını daha sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi konusunda bir çalışma başlatıyoruz. Her atık çöp değildir anlayışıyla israfın olduğu dünyamızdaki, Türkiye’mizdeki yemek atıklarının dönüştürülmesi konusunda bir çalışmaya imza atıyoruz. Özellikle geri dönüşüm konusunda saygıdeğer Cumhurbaşkanımız ve eşi her gün bir tasarrufta bulunuyorlar. Beyoğlu Belediyesinin birinci sınıf geri dönüşüm belgesi olan atık getirme merkezinde zaten daha önce de ürettiğimiz ürünler vardı. Türkiye’de yılda yaklaşık 25 milyon ton gıda israfı olduğunu düşünürsek, hizmet sektörünün olduğu Beyoğlu’nda otellerimizden, lokantalarımızdan yemek atıklarının toplanarak 16 saat gibi bir zaman diliminde mamaya dönüştürülmesi insanlık için büyük bir gelişmedir.” dedi.

YEMEK ATIKLARININ MAMAYA DÖNÜŞTÜĞÜ BU SİSTEMİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ Başkan Yıldız, “Bugün Beyoğlu Belediyesi olarak bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra da belediyemizin mutfağı ve yemekhanesinde, lokantalar ve restoranlarla ve diğer turizm sektöründeki mekanlarla işbirliği yapmak suretiyle bunu yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Beyoğlu’nda hayvanların mama ihtiyacını karşılıyoruz. Artık yemek atıklarından üretilen bu mamayla da Beyoğlu’nun hayvanlarının mama ihtiyacını karşılamış olacağız. Bizim evlerimizde ürettiğimiz yemek atıkları artık mamaya dönüştürülmüş bir şekilde bize emanet edilen canlara ulaşacak. Yemek atıklarının mamaya dönüştüğü bu sistemi hep birlikte Beyoğlu’nda yaygınlaştıracağız. Mama Makinası 4 üniteden oluşuyor. Fermantasyon dediğimiz aşamadan sonra yemek atıkları mamaya dönüşüyor.” ifadelerini kul- landı. “BELEDİYELERİMİZİN ARTIK BU MAKİNEYLE MAMA MASRAFI KALMAYACAK” ProCompo Çevre Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Esra Cevahir ise, “Mama makinası dünyada ilk defa hem mama hem kompost yapan tamamen yerli ve bizim üre- timimiz Türk malı ve gururla söylediğimiz bir makinedir. Kompost için de mama için de yüzde 70 civarı bertaraf olur. Geri kalanı net üründür. Mesela bir makineden 70 kilogramlık bir mama elde ettik. Belediyelerimizin artık bu makineyle mama masrafı kalmayacak duruma gelecek.” şeklinde konuştu. İlk kez Beyoğlu’nda kullanıma sunulan makinelerden ilçede faaliyet gösteren oteller, restoranlar ve kafeler de kısa sürede temin ederek projeye dahil olacaklar. Beyoğlu Belediyesi’nin öncülük ettiği projenin kısa zamanda tüm Türkiye’ye yayılması hedefleniyor. Proje sayesinde hem gıda ve yemek atıkları çöpe gitmeyerek yeniden ekonomiye kazandırılacak hem de hayvanların mama ihtiyacı karşılanmış olacak.

İLK KEZ BEYOĞLU’NDA
KULLANIMA SUNULAN
MAKİNELERDEN İLÇEDE
FAALİYET GÖSTEREN OTELLER,
RESTORANLAR VE KAFELER DE
KISA SÜREDE TEMİN EDEREK
PROJEYE DAHİL OLACAKLAR.