Afrika’da 281 Milyon İnsan Aç

18 Nisan 2022

3 önemli kuruluş tarafından hazırlanan bir rapor, Afrika’da milyonlarca insanın açlıkla mücadele ettiğini ortaya koydu.

Afrika Birliği Komisyonu (AUC), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve BM Afrika Ekonomik Komisyonu (UNECA), gıda güvenliğinin durumuna ilişkin yıllık raporu yayımladı. Rapor, Afrika’daki aç insan sayısının, COVID-19 tarafından tetiklenenler de dahil olmak üzere, çatışmalar, iklim değişikliği ve ekonomik yavaşlamalar nedeniyle artmaya devam ettiğini gösteriyor. Rapor, kıtadaki açlığın 2013’ten bu yana önemli ölçüde arttığını ve bu bozulmanın çoğunun 2019 ile 2020 arasında gerçekleştiğini belirtiyor. Açlığın ana faktörlerinde herhangi bir azalma olmamasına rağmen, durumun bu yıl daha da kötüleşmesi bekleniyor.

Rapora göre, 2020’de 281.6 milyon Afrikalı yetersiz beslendi. Bu 2014’e göre 89,1 milyon kişilik artış demek. Kıtada yetersiz beslenen insanların yaklaşık yüzde 44’ü Doğu Afrika’da, yüzde 27’si Batı Afrika’da, yüzde 20’si Orta Afrika’da, yüzde 6,2’si Kuzey Afrika’da ve yüzde 2,4’ü Güney Afrika’da yaşıyor.

Rapora göre, açlık sorununa yönelik kısa vadeli önlemler arasında insani yardım sağlayan ülkeler ve etkili sosyal koruma önlemleri yer alıyor. Uzun vadede, ülkelerin tarım ve ilgili sektörlerin yanı sıra su, sağlık ve eğitim hizmetlerine yatırım yapması gerekecek.