Çekçekçi Kooperatifi

27 Mart 2023

Şişli Belediyesi, “kâğıt toplayıcısı” ya da “çekçekçi” diye adlandırılan sokak toplayıcılarının kooperatifçilik ilke ve değerlerine göre çalışmaları için Çevreci Atık Toplayıcılar İşletme Kooperatifi’ni kurdu.

Şişli Belediyesi, sıfır atık politikası kapsamında hayata geçirdiği “Çevreci Komşu Kart” ile başlattığı çalışmalarını tamamladı. İlçe belediyesi, Şişli’de hizmet veren bağımsız sokak toplayıcılarını belediye çatısı altında toplayarak çalışma koşullarını ve yaşam kalitelerini iyileştirmeyi, geri dönüşüm ve sıfır atık sistemini daha etkin ve verimli hale getirmeyi amaçlıyor. Belediye, Şişli’de çalışan bağımsız sokak toplayıcılarının sürdürülebilir gelir elde edebilmeleri ve evrensel kooperatifçilik ilke ve değerlerine göre çalışmalarını hedefliyor.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin proje ile ilgili şunları söyledi: “Hem ülkemizde hem de ilçemizde önemli kazanımlar sağlayacak olan bazı çevreci projeler üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Sıfır atık hedefiyle ambalaj atıklarını kaynağından toplamak için hayata geçirdiğimiz ‘Komşu Kart’ hareketine çevre tık toplayıcı kooperatifleriyle de devam ediyoruz. Sıfır atık yönetim sistemimizin kapsamında toplayıcı, yani ‘çekçekçi’ dediğimiz emekçi arkadaşlarımızın çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirecek olan bu projeyi duyurmaktan büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim.

 Bu çalışmaya başlarken Güney Amerika ve Hindistan’daki binlerce sokak toplayıcısının ortak olduğu kooperatif modellerin inceledik. Şişli’deki sokak toplayıcılarıyla birlikte yönetilecek bir kooperatif modelini geliştirdik. Kurulan bu kooperatif, evrensel kooperatifçilik ilke ve değerlerine göre çalışan bir işletme olacaktır. Bunun için gerekli kurumsal altyapıyı hazırladık. Toplayıcılar, toplayıcıların kooperatifçilik bilincine erişmeleri için çeşitli eğitim programlarını da içeren bir dizi çalışmayı yürütüyoruz.”