Çin’in İthalat Mühleti Yaklaşıyor

2 Mart 2021

Covid-19 belirsizliklerinden etkilenmiş olan kağıt piyasası Pekin’in yeni normaline hazırlanıyor.

Kağıt hurda ihracatçıları için iyi haber Çin’den geldi. Çin, 730.000 tondan fazla geri kazanılmış elyafın limanlara girmesine müsaade etti.

Bununla birlikte, Türkiye aynı ayda, yurt içi kağıt ve plastik geri dönüşümcülerinin, işleme kapasitelerinin en fazla %50’si kadar atık madde ithal edebilmelerine izin verileceğini ilan etti. Ön- ceden bu rakam %80 idi.

Avrupa hurda kağıt piyasası, eylüle kadar, Asya’daki tesislerin Çin’in satın almayı sürdürüp sürdürmeyeceğini takip etmesine bağlı olarak çoğunlukla beklemedeydi. Çoğu tesis küçük miktarlar satın alıyordu ve fiyatlar yaklaşık 10 dolar aşağı düştü. Avrupa tesislerinin de yeterli miktarlarda satın aldığı, bu nedenle çok fazla stok olmadığından Avrupa fiyatlarının düşmesinin beklenmediği söylenmekteydi. Avrupa’da yüksek dereceli materyal fiyatları azaldı. Ağustos ve eylül aylarında ton başına 30 dolar civarında fiyat düşmeleri oldu ve az miktarda da olsa biraz daha fiyat düşmesi bekleniyor. Ekim ayı navlun ücretleri konteyner başına 50 ila 75 dolar kadar daha düşüktü.

TESİSLER DOĞUYA BAKIYOR

Çin hurda kağıt ithalatı yasaklarından önce çoğu ABD tesisi, hurda kağıt satın almak için ‘bekle ve gör’ pozisyonu almıştı. Çoğu hurda kağıt tesisinin iyi çalıştığı ve dengeli oluklu mukavva hurdası stokları olduğu söyleniyordu. Potansiyel olarak tedarik edilebilecek yüz binlerce ton daha olduğundan ümitsizliğe kapılmak için bir nedenleri yoktu. Şikago’dan bir borsa aracısı, “Pek çok tesis, Çin’in sınırlamalarıyla ilgili ne olacağını görmek için gözü piyasalarda bekliyor.” şeklinde konuşarak yaşanan durumu özetledi.

Tüccarlar, Çin hükümetinin 2020 sonundan itibaren -özellikle America Chung Nam gibi büyük alıcılar için- hurda kağıt ithalatını yasaklama kararını değiştirebileceğine yönelik bazı spekülasyonlar olduğunu belirtiyor. Fakat hepsi, bunun gerçekleşeceğine dair kötümserler.

New York bölgesinden bir ihracatçı “Çin’in ithalatların devamını sağlamak için; dergiler, fazla basılan gazeteler, çift katlı kraft ve belki iki kere ayrıştırılmış oluklu mukavva hurdası gibi belirgin kaliteleri yeniden sınıflandırmanın bir yolunu bulacağını ümit ediyoruz. Fakat bu spekülasyondan başka bir şey değil.” diyor.

ÇİN’İN SATIN ALMALARI

ABD’den Çin’e hurda kağıt ihracatı Temmuz’da 11 ayın en yüksek miktarına ulaştı. Ocak-haziran ortalaması ayda 285.000 ton iken temmuzda bu rakam 400.000 tona yaklaştı. Amerikan Orman ve Kağıt Birliği’nin belirttiğine göre, ABD’nin ambalaj kartonu üretimi 2020 yılında ağustos ayı sonuna kadar 2019’un aynı dönemine kıyasla %4 daha fazlaydı. Sekiz aylık rakam ihracat için karton ambalaj üretiminde %23’lük sağlam bir artış oluşturdu.

HURDADA FİYAT BELİRSİZLİĞİ

Her ne kadar ABD’nin pek çok bölge- sinde tesisler yoğun çalışsa ve ihracat fiyatları yukarı doğru meyilli olsa da, yüksek fiyatların dağınık kümelenmesiyle ortalama milli yurt içi oluklu mukavva hurdası fiyatları ton başına 5 dolar civarında düştü. Çoğu kaynak, dördüncü çeyrek fiyatlarında serbest düşüş olacağını tahmin etti ancak çok azı fiyatların nerede dibe vuracağı konusunda yeterince emindi.

Tüccarlar, yeni Kuzey Amerika işleme tesisi projesinin daha iyi oluklu mukavva hurdası pazarları için çözüm olacağına dair umutlarını açıkladı. Tüccarlar, temiz temel seviye çeşitlerinin -özellikle fazla basılan gazeteler- ticaretinin eylülde güçlenmeye devam ettiğini söyledi. Karışık kağıt ve ofis kağıdı çeşitlerinin satıcıları, tesisler gazete kağıdına alternatif olarak bu çeşit kağıtları kullanılabilir olduğu ölçüde kar etti. Böyle bile olsa, kısa dönemde iyileşme için beklenti az olduğundan, sıralanmış ofis kağıdı, kaplı kitap stoğu ve büyük defter çeşitlerinin fiyatları düşmeye devam etti. Tüccarlar, ev ihtiyaçları dışında ince yumuşak kağıt üretimi zayıf kaldıkça, kimyasal mürekkep sökme için talebin de az olacağını öngörüyor. Bunun gibi, kağıt hamuru fiyatları düşük kaldıkça, kağıt hamuru alternatifi çeşitlerinin yerlerde sürünmeye devam edeceğini söylüyor.