Geri Dönüşümün Sokaktaki Ayağı

20 Mayıs 2019

“Sokak toplayıcılarının yaptığı işin öneminin farkına varıldı. İlk defa bir yönetmelikte sokak toplayıcılarının atıkları toplaması hem de satmasının önündeki engeller kalkıyor. Sıfır Atık Projesi, sokak toplayıcılarını resmi olarak var edecek.”

Ülke ekonomisine katkı sağlayan, kâğıt ve atık çöp toplayıcıları sağlıksız koşullarda çalışmaya devam ediyor. Çöp konteynerlerini karıştırarak iş güvencesinden yoksun, kötü koşullarda, kaza ve hastalık riski ile hayatta kalmaya çalışan emekçiler bir araya gelerek Sokak Atık Toplayıcıları Derneği’ni kurdu. Biz de derneğin başkanı Recep Karaman ile Sıfır Atık Projesi ve sokak toplayıcılarının rolünü konuştuk.

Sizi ve derneğinizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Recep Karaman, Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanıyım. Dernek olarak yaklaşık 4 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Biz sokaklarda atık kâğıt topluyoruz ve kazancımızı sağlıyoruz. Kazancımızı sağlarken de çok zor şartlar altında çalışıyoruz. 2 bin 700 üyemiz var. Hiçbir sağlık ve saha güvencemiz yok. Zaman zaman belediyelerle sorunlar yaşıyoruz. Belediye ekipleri bir anda topladıklarımıza ve ‘çekçek’ dediğimiz araçlarımıza el koyabiliyor.

Böyle olunca da ister istemez büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Biz de yaşadığımız sıkıntıları, bu sektör için verdiğimiz çabaları ve ekonomiye kattığımız değeri anlatmak için bu derneği kurduk. İşe, ekonomiye olan katkı boyutuyla bakılmasını istedik. 3 yılın sonunda Türk-İş ile bazı çalışmalar yaptık. Türk-İş Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay da bize destek oldu. Dergi çıkartarak bizim sesimizi duyurdu. Bizim başlattığımız mücadele diğer illerde de ses getirdi. Diğer illere de seçimden sonra şubeler açacağız.

Geri dönüştürülebilir malzemelerin çöpe karışmaması için vatandaşların üzerine düşenler neler?

Vatandaşlardan talebimiz yaptığımız işi bilmeleri, bizlere ön yargıyla yaklaşmayarak bu toplumun bir parçası olarak görmeleridir. Sonuç olarak bu atıkları evimize ekmek götürebilmek için topluyoruz. Bunun farkında olmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımız atıkları ayrıştırmaları durumunda işimiz kolaylaşır. Sağlık problemlerini minimuma indirebiliriz.

Sıfır Atık Projesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Sıfır atık sektörümüz, çevremiz ve ekonomimiz için büyük önem arz eden bir konu. Sn. Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar ve Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel’in sokak toplayıcılarını ve konuyu sahiplenmesi ile birlikte sektörümüzde büyük bir farkındalık yaratıldı. Kendilerine sonsuz teşekkür ediyoruz. Sıfır Atık Sistemi’ne ilişkin, atık oluşumunun önlenmesi, önlemenin mümkün olmaması durumunda atığın en aza indirilmesi, yeniden kullanıma öncelik verilmesi, kaynakların verimli kullanılması, atığın kaynağında ayrı toplanması, etkin toplama sisteminin kurulması ve atıkların geri dönüşümü/geri kazanımının sağlanması için Sıfır Atık Yönetim Sistemi’nin kurulması ve Sıfır Atık Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenleniyor. Toplumun konuyu sahiplenmesi sağlandı ve sıfır atıkla birlikte yıllardır kağıt üstünde yürütülen geri dönüşüm sistemi de gün yüzüne çıktı. Özellikle sokak toplayıcılarının yaptığı işin öneminin farkına varıldı. Çünkü ilk defa bir yönetmelikte sokak toplayıcılarının atıkları toplaması hem de satmasının önündeki engeller kalkıyor olacak. Bu nedenle sıfır atık, sokak toplayıcılarını resmi olarak var edecek.