Kağıt Üretimi Düştü

18 Ağustos 2023

Geçtiğimiz yıl Avrupa genelinde kâğıt ve selüloz üretiminde düşüş yaşandı. ABD, Kanada, Japonya ve Güney Kore gibi büyük üreticilerde de benzer tablo rapor edildi.

Confederation of European Paper Industries(CEPI), 2022 yılına ait raporuna göre, üye ülkelerdeki kâğıt-karton ve selüloz üretimlerinde, 2021 yılına göre düşüş meydana geldi. 2022 yılında CEPI’ye üye ülkelerin toplam kâğıt-karton üretimi, bir önceki yıla göre %5,9 azalarak 84,8 milyon ton olarak gerçekleşti.

Kanada, Japonya, ABD ve Güney Kore gibi büyük üretici pozisyonunda bulunan ülkelerde de, %0,5 ile %3,5 arasında değişen oranlarda üretim düşüşü yaşandı. 2022’de, CEPI’ye üye ülkelerdeki toplam selüloz üretimi, bir önceki yıla göre %3,7 düşerek, yaklaşık 35,9 milyon ton oldu. Söz konusu düşüşün temel sebepleri arasında en büyük payı, yüksek enerji maliyetleri almakta.

CEPI’ye üye ülkelerdeki geri dönüştürülmesi amacıyla kullanılan atık kâğıt, 2021’e göre %6,4 düşerken Asya’daki pandemi kaynaklı kapanmanın uzaması nedeniyle, atık kâğıt ihracatı da yaklaşık %10 civarında düşüş kaydetti. Fosil bazlı alternatiflerin yerini giderek daha fazla alan ambalaj kağıdı ve kartonu, sektörün büyüme için ana itici güçlerinden biri olmaya devam ediyor. Avrupa’da kâğıt ambalaj üretimi 2022’de 2021’e göre %4,6 azalırken, ambalaj kağıdı üretimi hâlâ Covid öncesi seviyelerin oldukça üzerinde.