Sürdürülebilir Cam Kalite İşareti

6 Nisan 2021

Cam endüstrisi, cam ile paketlenmiş ürünleri seçmenin çevre ve sağlığa faydalarını vurgulamak üzere tasarlanmış yeni bir cam kalite işareti kullanmaya başladı.

Koruma ve geri dönüşümün bir sem- bolü olan kalite işareti; endüstri, tasarımcılar, müşteriler ve tüketiciler arasında sağlık ve sürdürülebilirliğin belirgin bir sembolünü birlikte yaratma amaçlı iş birliğinin sonucu ortaya çıktı.

Sembol, 13 ülkede 10.000 Avrupalı tüketicinin katıldığı ve camın en güvenli, en sağlıklı ve çevre dostu ambalaj biçimi olarak görüldüğünü ortaya koyan bir anketin ardından geldi. Kalite işareti ilaç, parfümeri ve kozmetik ürünlerinin yanında cam ambalajlı yiyecek ve içeceklerde de lisanslı olarak kullanılabilecek.

Avrupa Cam Ambalaj Federasyonu (FEVE) Başkanı Michel Giannuzzi, “Bizim nihai hedefimiz Avrupa’da tüketicilerin raflarda yer alan dayanıklı yiyecek, içecek veya zeytinyağı gibi cam ambalajlı tüm ürünler üzerinde bu yeni kalite işaretini görmesi ve camı seçmelerinin daha sür- dürülebilir bir gelecek yaratmak anlamına geldiğini bilmeleridir.” dedi.