Vücudumuzda Plastik Var

3 Ocak 2021

Amerikan Kimya Derneği; insanlar üzerinde yapılan incelemelerde, dokularda ve organlarda mikro plastiklere rastlandığını duyurdu.

Denizde, karada, su kaynaklarımızda, ormanların içinde, balıkların karnında, her yerde plastik atıklar var. Peki, insanoğlu kendi elleriyle yarattığı plastik kirliliğinden muaf mı?

Amerikan Kimya Derneği, insan organlarının ve dokularının da bu kirlilikten nasibini aldığını açıkladı. Hayvanlar ve insanlar, beslenme aşamalarında çok sayıda mikro veya nano plastikleri yutuyorlar. İlk defa nano ve mikro plastikler üzerine çalışma yapan bilim insanları, sanal ortamda gerçekleşen Amerikan Kimya Derneği (ACS) 2020 Sonbahar Toplantısında sonuçları sundular. Çalışmada 5 mmden küçük plastikler mikro, 0,001 mmden küçük çapta olanlar ise nano olarak sınıflandırıldı.

İNSAN İÇİN SONUÇLARI NET DEĞİL

Çalışmayı sunan Charles Rolsky, “Yakın zamana kadar plastiği insanlık için bir mucize olarak görüyorduk. Kısa bir süre içinde mucizevi bir tehdide dönüştü.

Plastiğin bedenimize girdiğine dair çok sayıda belirti vardı ama ciddi bir çalışma ile kanıt toplanmadı. İlk defa biz, beden üzerinde bilimsel bir çalışma yaptık ve mikro-nano düzeyde parçacıklara rastladık. Ama şimdilik plastiğin bir rahatsızlık mı yoksa hayati tehlike oluşturan bir hastalığın tetikleyicisi mi olacağını bilmiyoruz.” dedi.