Yerli ve Milli Yeşil Gemi

3 Mart 2023

Türk bilim adamları, küresel ısınmanın sebeplerinden biri olan ulaşım sektöründe, karbon ayak izini minimuma indirecek bir başarıya imza attı. Yerli mühendislerimiz dünyada ilk defa “Yeşil Hidrojen” ile çalışacak gemiyi tasarladı

CNA Grup, Türk bilim insanları ile dünya gemi inşa sektöründe devrim yapacak “Yeşil Gemi”yi inşa edecek. AYN Green ismi verilen gemi çevreci özellikleri ile dünyada büyük ses getirecek. Bu gemi rüzgâr, güneş enerjisinin yanı sıra dünyada ilk defa yeşil hidrojeni yakıt olarak kullanacak. Gemilerde kullanılan ve deniz yaşamını olumsuz etkileyen asbest de AYN Green’de olmayacak. Türk bilim insanlarının tasarladığı gemi dünyada ilk defa akıllı zırh teknolojisine sahip olacak ve Türkiye’yi dünya gemicilik sektörünün bir numarası haline getirecek. Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün(IMO) 2050 kriterlerinin çok üzerinde olan yeni nesil yeşil gemi tasarımı, dünya tersaneciliğinde de bir devrim yaratacak. Gemiyi inşa edecek olan CNA Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yağlı yaptığı açıklamada, “Bu proje ilk defa 10.000 DTW altındaki deniz taşıtlarında fosil yakıtı sıfırlayacak. Yani, küçük gemiler artık benzin, mazot, kömür, gaz gibi dünyayı kirleten fosil yakıtlara artık hiç ihtiyaç duymadan, yeşil hidrojene bağlı elektrik ile hareket edebilecekler.” Dedi.

CNA Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yağlı şunları söyledi: “Evren ısınıyor, artık dünyamız “karbon ayak izimizi” kaldırmakta zorlanıyor. Daha Çevreci, daha yaşanabilir bir dünya için ne yapıyoruz? Çaresiz miyiz? Hayır, hepimizin bu dünya için yapabileceği çok önemli şeyler var. İşte biz bunun için önce ortaya küçük bir düşünce attık, sonra o fikre inanan insanlar yanımıza katıldı ve Türk bilim adamları büyük bir fark yaratmak için gece gündüz bu proje için çalıştılar. Ve sonunda küresel ısınmanın faktörlerinden biri olan gemicilik sektöründe, karbon ayak izimizi minimuma indiren bir başarıya imza attık.

AYN GREEN adını verdiğimiz yeni nesil yeşil gemimiz, 32000 DTW Handy Size Özelliğinde bir kuru yük gemisini temel alan bir konseptte tasarlandı.

Bu gemi dünya ilk defa IMO’nun 2050 Hedeflerinin üzerine çıktı ve Faz 3 için hedeflenen yüzde 50 emisyon azaltımının çok üstüne çıktı. Kısacası, AB’nin ve IMO’nun 2050’de ulaşmayı planladığı hedefleri biz 2022’de gerçekleştirdik. Ve şimdi hedefimiz karbonsuzlaştırma. Yani gemicilik sektöründe sıfır emisyona ulaşmak.”

AYN GREEN, dünyada ilk defa Yeşil Hidrojen, rüzgâr ile birlikte mevcut gemi yakıt tüketimlerini aynı anda kullanarak en yüksek enerji verimliliğine ulaştığı bir gemi olacak. Dünya üzerindeki muadilleri yeşil enerjiyi kullanırken hız kaybederken AYN GREEN, yeşil enerjiyi kullanırken hızını sabit tutabilecek.