Ahmet Eren: İngiltere’Nin EnBüyük Kağıt Fabrikasını Kuruyoruz

8 Kasım 2022

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, İngiltere’de temizlik kağıdı üretecek yeni fabrikanın 2 yıl sonra faaliyete geçeceğini açıkladı. 600 milyon sterline mal olması beklenen fabrika, İngiltere’nin en büyük kâğıt fabrikası olacak.

Eren Holding
Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet EREN

Eren Holding’in halihazırda devam eden yatırımlarının tutarı 2 milyar dolar. Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, önümüzdeki 2 yılda bu yatırımlar üretime geçtiğinde 3 milyar dolarlık cirolarının 4 milyar dolara ulaşacağını söylüyor. Eren Holding 2021’i yüzde 20’lik büyüme ve yaklaşık 3 milyar dolarlık bir ciroyla kapattı. Grubun kâğıt ve çimentoda yer alan 2 milyar dolarlık yeni yatırımları önümüzdeki 2 yılda tamamlanıp üretime geçecek. Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, tüm yatırımlar hayata geçtiğinde uzun süredir kur artışları nedeniyle ertelediği 4 milyar dolarlık ciro hedefinin gerçekleşeceğini umuyor. 2021 yılında iş kollarına göre yüzde 8 ila 25 arasında kâr elde ettiklerini anlatan Ahmet Eren, dolar bazlı olarak ciroda da aynı oranda artış olduğunu ve 3 milyar dolara yaklaştıklarını söyledi. Ambalajda hızlı bir şekilde büyüdüklerinin anlatan Ahmet Eren, “Oluklu mukavva üretimi yapıyoruz. Şu anda Türkiye’de bu alanda 4 büyük şirket var, bunların en büyüğü Modern Oluklu Mukavva Ambalaj şirketimiz. Buradaki faaliyetlerimiz iç pazar ağırlıklı. Az miktarda ihracatımız var.” dedi. İngiltere’de yeni bir fabrika kuracaklarını açıklayan Ahmet Eren, temizlik kağıdı üretimi yapılacağını dile getirdi. Eren, “Türkiye’de bu alanda yatırım yapacaktık sonra o yatırımı İngiltere’ye kaydırdık. Muhtemelen İngiltere’de bir temizlik kağıdı fabrikası kuracağız. İngiltere ihtiyacının büyük bir kısmını ithal ediyor. Türkiye’de o yatırımı yapsak hammadde atık beyaz kâğıt olarak İngiltere’den gelecekti. Biz burada üretecek tekrar İngiltere’ye gönderecektik. Gidip gelmesin diye orada üretime geçme kararı aldık. Tesis 2 yıl içinde faaliyete geçer.” şeklinde konuştu. Ahmet Eren bu yeni yatırımla ilgili şu bilgileri paylaştı: “İngiltere’de iki tip ya- tırıma girdik. Hem kahverengi kâğıt dediğimiz oluklu mukavva kağıdı üretimi hem beyaz kâğıt üretimi yapacağız. Ya- tırımın toplam tutarı 600 milyon sterlin. İngiltere’nin en büyük kâğıt fabrikası olacak. İngiltere için önemli bir yatırım olduğu için kraliçe ve başbakan bizi çağırarak teşekkür etti. Aynı zamanda bu yatırımın bir benzerini Zonguldak’ta da hayata geçiriyoruz. Zonguldak’ta enerji santralimiz var, kâğıt fabrikasını onun yanına kuruyoruz. Onun da ölçeği aynı İngiltere’deki gibi olacak ve o da iki yıl sonra faaliyete geçecek. Finlandiya merkezli dünyanın en büyük kâğıt şirketlerinden biri olan UPM’in İngiltere’nin Shotton kentindeki gazete kâğıt fabrikasını ve tüm varlıklarını aldık. Gazete kağıdı artık ölü. Onlar da bu nedenle tesisi bize sattı. Şimdi fabrikayı söküyoruz, kâğıt makinesini hurda olarak satıyoruz. Yerine koli yapımında kullanılan kağıdı üreteceğiz. En önemli önceliğimiz ekonomik anlam- da yürümekte olan yatırımlarımızın bir an önce üretime geçmesi. Bu konuda sıkı çalışıyoruz. Türkiye’de sadece kâğıt yatırımı yapmıyoruz, nişasta yatırımı da yapıyoruz, nişasta üreteceğiz.

TÜRKİYE’DE BASKI KAĞIDI ÜRETİLEBİLİR Mİ? Ahmet Eren, kâğıt üretimi konusunda da açıklama yaptı. Baskı kağıdı üretiminin İskandinav ülkelerinin ve Amerika’nın güdümünde olduğuna işaret eden Eren, “Bu üretim beyaz selülozdan yapılıyor. Bunun için odun gerekiyor. Biraz atık da kullanılıyor ama onun oranı az. Bu alanda üretim yapabilen ülkeler özel ormanlar yetiştiriyor. Bizim İngiltere’de fabrikasını satın aldığımız Finlandiya merkezli UPM’in kilometrelerce ormanları var, yöneticileri “Gelin özel ormanımızı gezdirelim.” dediler. Türkiye’de selüloz üretimi şu anda vizyon olarak çok kısır. Bir başka bitki bulmak lazım. Zaman zaman kenevir söylendi. Biz de araştırdık, o çapta üretimi besleyecek kenevir ekmek çok zor. Rekabet de zor.” ifadelerini kullandı.

Modern Karton Hadımköy tesislerinin yapımı sürüyor
Modern Karton Ergene Nişasta Fabrikasının inşaası devam ediyor