Ataşehir E-Atık Toplamada Birinci

23 Nisan 2021

Ataşehir Belediyesi, 2020 yılında, “E- Atıklarda Fark Yaratan Belediyeler” çalışmasında birinci oldu.

Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve belediyeler işbirliği ile düzenlenen, e-atık toplama çalışmasına katılan Ataşehir Belediyesi, Elektrikli ve Elektronik Atıklar 6. Grup Küçük Ev Aletleri yönetiminde en fazla katkı sağlayan birinci belediye oldu. Ataşehir Belediyesi 2018 yılında, “Otizmin Farkındayız, Geri Dönüşümle Yanınızdayız!” e-atık toplama projesi ile yeni bir sosyal sorumluluk projesini başlatmıştı.

Atık elektrikli ve elektronik eşyalar uygun biçimde toplanmadığı, geri kazanılmadığı veya bertaraf edilmediği taktirde içerdikleri tehlikeli maddeler doğaya kontrolsüzce yayılıyor ve çevre, insan sağlığına geri dönülemez zararlar veriyor.

Tüm bu sorunların farkında olan Ataşehir Belediyesi, özel sektör ile bir araya gelerek örnek bir sosyal sorumluluk projesi oluşturdu ve elektrikli-elektronik atıkların toplanması için ortak bir protokol imzaladı. Bu proje sayesinde; Ataşehir Belediyesi, AGİD ve CarrefourSA yasal sorumluluklarını yerine getirerek hem e-atık ve geri dönüşüm konusunda vatandaşın bilinçlenmesine katkı sağlıyor hem de yapılacak bağışlar ile Tohum Otizm Vakfı’na destek oluyor.