ÇÖP ENERJİSİ İLE DOMATES YETİŞTİRİLECEK

13 Mayıs 2024

Sivas Katı Atık Depolama Sahasında 50 dönüm alan üzerine kurulan modern topraksız cam seraya ilk domates fideleri dikildi.

Sivas’ta 2 yıl önce temeli atılan Cam Sera Projesi kısa bir sürede üretime hazır hale geldi. Seranın ihtiyacı olan ısısı, şehir genelinde toplanan atıkların elektrik enerjisine dönüştürüldüğü tesisten elde ediliyor. Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, bu tesisin Sivas’ın çöpünü enerjiye dönüştürerek ekonomiye katkı sağladığını söyledi. Bilgin, “Burada üretilen elektrikten ortaya çıkan ısının da boşa gitmemesi için sıfır atık projelerimize bir yenisini daha ekleyerek Cam Sera Projemizi hayata geçirdik. Özel teşebbüslerimizle bir araya gelerek gerekli hukuki mevzuatları görüştük ve 50 dönüm alan üzerine kurduğumuz ve Türkiye’de bir ilk diyebileceğimiz bu eseri şehrimize kazandırdık. Önümüzdeki süreçte şehrimizin ve 16 ilçemizin çöplerini tek bir alanda toplamak adına Katı Atık Birliğimizi genişletiyoruz. Şehrimize, ülkemize katma değer üretecek eserler kazandırmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Şehrimize, milletimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Yıllık 2 bin ton domates üretimi gerçekleştirilecek olan serada 60 kadın işçinin de istihdam edildiğini söyleyen Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, “Modern topraksız cam serayı yalnızca tarımsal üretim ile değil çöplerin bertaraf edilerek enerjiye dönüştürülmesi ve birçok kişiye iş imkânı sağlaması ile de önemli bir yatırım olarak görüyoruz.” dedi.

fapjunk