Fransa Plastik Ambalajlara Karşı Katı Önlemler Alıyor

28 Ocak 2022

Fransız hükümeti, plastik ambalajları azaltmak için aldığı yeni önlemleri açıkladı.

Fransa, plastik atıkları azaltmak için Ocak 2022’den itibaren neredeyse tüm meyve ve satışı için kullanılan plastik ambalajı yasaklayacak. Bunun her yıl 1 milyardan fazla gereksiz plastik ambalaj atığının oluşmasını önleyeceği tahmin ediliyor.

Fransa’da 2022 ve 2023’te plastik şişe miktarını azaltmak için çeşmeden içme suyunun akmasını sağlamak gibi başka önlemler de getiriliyor. Fransa’da uygulanacak ambalaj yasağı, plastiğin aşamalı olarak kaldırılmasına yönelik bir hükümet programının parçası. Fransa 2021’den itibaren plastik pipetleri, tek kullanımlık bardakları ve plastik çatal bıçakları ve strafor paket servis kutularını yasakladı. Ülke 2022’den itibaren sebze ve meyvelerin satışı için kullanılan ambalajları da yasaklayacak.

Kesilmiş meyveler ve sınırlı sayıda hassas meyve ve sebzeler şu an için plastik ambalajlı olarak satılabiliyor ancak bu, Haziran 2026’nın sonuna kadar aşamalı olarak kaldırılacak. 2022’den itibaren, plastik şişelerin kullanımını azaltmak için kamusal alanlara içme suyu çeşmeleri yapılacak. Basın yayın organları plastik ambalajsız gönderilecek. Fast food restoranları artık ücretsiz plastik oyuncaklar sunamayacak.