Ürünleri Yenileyerek Döngüsel Ekonomiye Kazandırıyorlar

19 Ekim 2022

Tunahan KAFA
Nivogo Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı

Farklı sebeplerden tüketim aşamasına geçememiş veya kullanıcıların ihtiyaç
duymadıkları ürünleri Türkiye’nin ilk ve en büyük yenileme merkezinde yenileyerek
yeniden satışına olanak sağlayan Nivogo, kullanılmayan ürünlerin ömürlerini
uzatarak döngüsel ekonomiye kazandırıyor. Şirket son 12 ayda 300 bini aşkın ürünü
yeniledi ve 3 milyar litre sudan tasarruf edilmesini sağladı

Hızlı üretime ve tüketime odaklanan perakende sektörüne sürdürülebilir bir yaklaşım sunarak döngüsel ekosistemin güçlenmesine öncülük etmek amacıyla kurulmuş olan Nivogo, kullanım ömrünü tamamlamamış ürünleri hayata döndürerek ömürlerini uzatıyor ve tekrar döngüsel ekonomiye kazandırıyor. Oluşturduğu “Sıfır-Atık Perakende Sistemi” sayesinde ise birlikte çalıştığı perakende ve moda markalarının doğrusal iş modellerini döngüselleştiren Nivogo, sürdürülebilir ve döngüsel bir dünya için çalışıyor. Nivogo, başta depolarda kullanılmadan atıl kalan ürünler olmak üzere kullanıcıların ihtiyaç duymadıkları pek çok ürünü de yenileyerek döngüsel ekonomiye kazandırmayı ve artan tüketim alışkanlıklarına alternatif bir çözüm olmayı amaçlıyor. Geri Dönüşüm Ekonomisi’ne konuşan Nivogo Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tunahan Kafa, her yıl 100 milyarın üstünde moda ürünü üretildiği; öte yandan her yıl 85 milyar moda ürününün ise imha edilecek ürünler haline geldiği bilgisini paylaştı. Tunahan Kafa, “10’dan fazla marka ortağımız ile 12 ayda 300 bin ürünü yenileyerek döngüsel ekonomiye kazandırdık. Bu süreç içerisinde ise 3 milyar litreden fazla suyun tüketilmesinin önüne geçtik. Yenilemek, sonlarını bekleyen ürünleri döngüye kazandırmak, daha güzel yarınlar ve daha sürdürülebilir bir gelecek demek. Amacımız, daha fazla ürünün hak ettiği şekilde ömürlerini uzatmak.” dedi. Tunahan Kafa’nın sorularımıza verdiği cevaplar şöyle…

Nivogo ne yapar?

Biz markaların herhangi bir sebepten tüketim aşamasına geçemeyen veya iade edilmiş ürünlerini yeniliyor, yaşama geri kazandırıyoruz. Bu ürünleri tersine lojistik ile yenileme merkezimize alıyor, döngüsel iş modeline uygun kendi geliştirdiğimiz teknolojik altyapımızla tanı ve tanımlama aşamalarından geçiriyor ve böylece ürünler için bir hayata döndürme rotası oluşturuyoruz. Nivogo Yenileme Merkezi’nde her ürün değerli ve özeldir. Biz de bu amaçla her ürün için ona özel olarak belirlenen rotalarda uzman ekip ve teknolojinin desteğiyle; lostra, temizlik, ütü, terzi gibi istasyonlarda yenileme işlemleri gerçekleştirir ve işlem sonrasında yapay zekâ destekli fiyatlandırma teknolojimiz ile hem ürünlerin yenilenme oranlarını hem de ürünlerin piyasa fiyatlarını göz önünde bulundurarak her ürünün yeniden fiyatlandırmasını yaparız. Son olarak da yenilenmiş ve dezenfekte edilmiş bu ürünleri kullanıcılar ile buluşturuyor ve böylelikle de döngüsel dönüşümü tamamlamış oluyoruz

Yenileme işlemi sırasında ürünlerin orijinal tasarımlarını koruyor musunuz?

Yenileme merkezimize gelen ürünlerin %88’ini, uyguladığımız yenileme işlemleri ile orijinal yapılarını koruyarak döngüsel ekonomiye geri kazandırıyoruz. Ancak Nivogo olarak amacımız “Sıfır Atık” olduğundan kalan %12’lik kısmı da öncelikle ileri dönüşüm ile yeni bir ürüne dönüştürüyoruz. İleri dönüşümün de mümkün olmadığı ürünler için son çare olarak geri dönüşüme başvuruyor, ürünlerin materyallerini daha sonraki tadilat işlemlerinde kullanmak üzere ayrıştırıyoruz. Böylece üretilen her ürünün atık olmaktan kurtararak sürdürülebilir bir dünya için umuda dönüştürüyoruz.

Süreci tamamlayan ürünlerin satış fiyatlarını nasıl belirliyorsunuz?

Geliştirdiğimiz yapay zekâ temelli fiyatlama teknolojisi ile her ürüne olabilecek en adil fiyatlamayı yapıyoruz. Sürece dahil olan her ürününün ilk hali, uygulanan işlemler, son hali, kalite kontrol puanı, yılı, sezonu vb. girdileri sistemiz tarafından işlenerek ürünün fiyatı belirleniyor. Görünüşte birbirinin aynısı bile olsa her ürünün ayrı ve kendisine ait bir fiyatı oluyor.

Nivogo’yu yakın gelecekte neler bekliyor?

Nivogo’yu bekleyen en büyük yenilik yaz bitmeden gerçekleşecek. İstanbul’un en önemli alışveriş noktalarından Akasya AVM’de Türkiye’nin ilk döngüsel mağazasını açacağız. Bu sayede bireysel kullanıcılar, ihtiyaç duymadıkları ve dolaplarında atıl duran moda ürünlerini bize teslim edebilecekler ve yenilemiş olduğumuz ürünleri inceleyip mağazamızdan alışveriş yapabilecekler. Ayrıca, ilk döngüsel mağazamızla birlikte e-ticaret sitemizin de açılmasıyla yenilenmiş ürünleri Türkiye’nin her yerinden kullanıcılarla buluşturmaya başlayacağız.