Yıllık Üretim Kapasitesi 1 Milyon Tona Yakın Olacak

27 Şubat 2022

Eren Holding, UPM Shotton’un gazete kâğıdı fabrikasını İngiltere’deki en büyük ikinci konteyner karton üretim tesisine dönüştürmeyi planlıyor.

Kuzey Galler’deki UPM Shotton sahasının çevresindeki araziyi de kullanmayı planlayan Eren Holding, buraya yıllık 210.000 tonluk kâğıt üretimi gerçekleştirecek yatırım yapacak. Shotton, yeni oluklu mukavva makinesi kullanıma sunulduktan sonra Birleşik Krallıktaki en büyük ve teknolojik olarak en gelişmiş kâğıt fabrikası olacak. Makinenin yıllık üretimi 650.000 ton olacak. Eren Holding, fabrikayı yeni amacına dönüştürmek için, mevcut işletme sahasını yeniden geliştirmenin yanı sıra bazı bitişik genişleme alanlarını da yatırım için değerlendirecek. Yapılacak ek yatırımlar sonrası fabrika yılda toplam

970.000 ton toplam kapasiteye ulaşacak. Ayrıca kombine ısı ve elektrik üretim tesisi geliştirmeyi planlıyor. Mevcut biyokütle tesisine bitişik olacak olan KIE/CHP sahası, 50 MWe kapasiteli yeni bir gaz yakıtlı KIE/ CHP tesisi, yedek dizel jeneratörler ve ilgili elektrikli ekipmanlardan oluşacak. KIE/ CHP tesisinin Shotton Mill’e ek güç sağlaması planlanıyor. Bu tesis ile karbon emisyonu %30’a kadar azaltılarak %80 verimlilik elde edilmesi amaçlanıyor.

UPM Shotton 1983 yılında kuruldu. 1990’larda üretimin zirve yaptığı dönemde fabrika 530 kişiyi istihdam etti. Gazete kâğıdı talebindeki düşüşle birlikte bu rakamlar şu anda 190’a düştü. Eren, tesisin dönüştürülmesinden sonra “vasıflı ve deneyimli” iş gücünü elinde tutacağını söylüyor. Karton kâğıt üretim tesisinin 160, oluklu kâğıt ve kutu tesisinin 203, tuvalet kâğıdı tesisinin 410 ve KIE/CHP fabrikasının 80 olmak üzere toplam 853 kişiye ihtiyaç duyacağı belirtiliyor.

Yıllık cirosu 1,8 milyar avroyu ve toplam aktifleri 2,1 milyar avroyu aşan Eren Holding bünyesinde, 8.000’den fazla kişi istihdam ediliyor.