AGED ÜYELERİ İLK 500 SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNDE

30 Ağustos 2020

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 1968 yılından bu yana aralıksız gerçekleştirdiği ve sektör için en değerli verileri oluşturan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının 2019 yılı sonuçları açıklandı.

2019 yılında sanayinin zirvesinde 87 milyar 949 milyon lira üretimden satışları ile yine TÜPRAŞ yer aldı. Listede Ford Otomotiv 37 milyar 71 milyon lira üretimden satışlarıyla ikinciliğini, Toyota Otomotiv de 25 milyar 851 milyon lira üretimden satışlarıyla üçüncülüğünü korudu. Sıralamada Oyak Renault da 24 milyar 635 milyon lira üretimden satışlarıyla dördüncü oldu. Böylece ilk dört şirket, 2019 yılında bir önceki senenin sıralamasına göre değişmedi.

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında Atık Kâğıt ve Geridönüşümcüler Derneği (AGED)  üyesi kâğıt üretim şirketleri de yer alıyor. AGED üyesi Modern Karton 2 milyar 534 milyon liralık üretimden satış rakamı ile kâğıt üreticileri arasında en üst basamakta yer aldı. Türkiye’nin en büyük sanayi şirketleri arasında 76. sırada yer alan Modern Karton’un yanı sıra Modern Oluklu Mukavva Ambalaj San. şirketi de 110’uncu sırada yer aldı. Kipaş Kağıt İşletmeleri Sanayi ise listede 210’uncu sırada yer buldu. 1 milyar 71 milyon liralık üretimden satış rakamı elde eden Kipaş’ı, Kartonsan takip etti. Kahramanmaraş Ka ğıt San. ve Tic. A.Ş. 727 milyar 435 milyon liralık üretimle 329. sırada yer aldı. 658 milyon liralık üretimden satış rakamı elde eden Kartonsan, 370. sırada bulunuyor. AGED’in en  yeni üyesi Tezol da listede yer buldu. Europap Tezol Kağıt Sanayi 616 milyon 385 bin liralık üretimden satışlarıyla 401. sırada bulunuyor.

KİPAŞ 4 ŞİRKETİ İLE LİSTEDE

 6 ana sektörde; 10 bine yakın istihdamıyla; tekstil, lojistik, çimento, kâğıt, enerji, eğitim alanlarında faaliyet gösteren Kipaş Holding, 2019 yılı İstanbul Sanayi Odasının açıkladığı İSO 500 listesinde bir tanesi ilk yüzde olmak üzere, toplamda 4 şirketi ile yer aldı.

Kipaş Holding’e bağlı şirketlerden Kipaş Mensucat listede; ilk yüze girerek 86. sırada yer aldı. Bu başarısıyla böylece Kipaş Mensucat İşletmeleri A. Ş Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük entegre tekstil üreticisi konumuna ulaştı. Kipaş Kâğıt Sanayi İşletmeleri A.Ş 210 sırada, KÇS Kahramanmaraş Çimento Beton Sanayi ve Madencilik İşletmeleri A.Ş. 306 sırada, Maren Maraş Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş ise 494. sırada yer aldı.

KİPAŞ’TAN İLK 500 AÇIKLAMASI

 Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı M.Hanefi Öksüz İSO 500 listesi hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İSO 500 araştırması Türkiye genelinde bütün sanayi tesislerini kapsıyor. Kahramanmaraş olarak burada büyük ilerleme kaydediyoruz.  Hem firmalarımız basamak atlıyorlar, hem sayıları artıyor. Yani Türkiye ortalamasından daha iyi ve daha yüksek bir hızla sanayileşiyoruz. Bu sene ilk 500’de 11 şirketimiz yer alıyor ve baktığımız zaman hem sayı olarak artıyoruz hem basamak olarak ilerliyoruz. Biz Kahramanmaraş sanayicileri olarak inşallah, hem yatırım çeşidimizi artırmamız hem de daha büyük yatırımlara yüzümüzü çevirmemiz lazım. Böylece Kahramanmaraş İSO 500’de daha da fazla, şirket ile temsil edilmiş olur. Kipaş Mensucat geçen sene ilk 100’e giren Kahramanmaraş’ın ilk firmasıydı. Kahramanmaraş’ın sanayicilik tarihine baktığınızda ilk 100’e girmenin hiç kolay olmadığını görürsünüz. Ama biz Kipaş Mensucat olarak geçen sene bunu yakaladık. Bu sene de 86. sıraya yükseldik ve bu da bizim için güzel bir gelişme. Aynı zamanda da Kipaş, entegre tekstil üretiminde Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük şirketi oldu. Bu da tabi bizim için bir gurur kaynağı ama diğer şirketlerimiz de ilerleyişini sürdürdü. Enerji şirketimiz Maren, ilk defa bu sene ilk 500’e girdi. Kâğıt olsun, çimento olsun bunlarda da ilk 500 de yerimizi almış olduk”