DUBAİ, GIDA İSRAFINI ÇOCUKLARLA ÖNLEYECEK

12 Mayıs 2020

İklim Değişikliği ve Çevre Bakanlığı’na göre, gıda atıkları BAE’ye yılda yaklaşık 3,5 milyar dolara mal oluyor. BAE, 2030’a gelindiğinde, ülke gıda atıklarını yarıya indirme sözü veriyor.

Çevre hizmeti sağlayıcısı Dubai Carbon’a göre, Körfez Arap ülkeleri en fazla miktarda gıda atığına sahip. BAE, Avrupa’nın günlük oranının iki katından fazla olan kişi başına günlük 2,7 kilogram gıda atığı ile dünyanın en büyük atık üreticileri arasında yer alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki anaokulu çocukları artık yiyecekleri geri dönüştürmenin önemini erken yaşta öğreniyorlar.

Kids World Nursery’deki çocuklar, elma ve soğan gibi yeşil atıklarla yaprak ve dal içeren kahverengi atıklar arasındaki farkı hissediyorlar. Gıda atıklarından kompost oluşturmak için solucanlar kullanarak, zenginleştirilmiş malzemeyi kreş bahçesindeki bitkileri beslemek için kullanıyorlar. Çocuklara eğitimleri boyunca bu davranış modelini uygulamazlarsa yaşanacaklar, dünya ısınırsa olabilecekler videolarla ve uygulamalı olarak anlatılıyor.