GERİ DÖNÜŞÜMLÜ METAL PİYASASI BÜYÜYOR

18 Temmuz 2019

Global Market Insights tarafından yayınlanan yeni bir araştırma raporuna göre, Geri Dönüşümlü Metal Piyasası büyüklüğünün 2024 yılına kadar 125 milyar ABD Doları aşacağı tahmin edilmekte.

Kuzey Amerika elektrik ve elektronik endüstrisi, tüketicinin sürekli olarak değişen tercihleri ve sürekli teknoloji güncellemesi nedeniyle yükseliş trendinde. Örneğin, elektrik ve elektronik endüstrisi 2016 yılında 900 milyar doların üzerinde bir değere sahipti ve küresel elektrik ve elektronik endüstrisinin yüzde 21’ini oluşturuyordu. Metal kaplama elektroniğindeki geniş uygulama alanlarındaki elektro kaplama sayesinde yeniden işlenmiş metal talebini artıracak. Aşınmaya karşı koruma sağlamaya yardımcı olarak gelişmiş korozyon direnci, gelişmiş elektrik iletkenliği ve gelişmiş lehimleme sağlar.

Bununla birlikte; altın, gümüş, platin, rodyum vb. gibi değerli metaller de elektronik sektörüne güvenilirlik sağlayan benzersiz fiziksel ve kimyasal özellikleri sayesinde elektronik endüstrisinde yaygın olarak uygulanabilir. 2024 yılına kadar küresel geri dönüştürülmüş metal, pazar payında önemli kazanımlar elde edilmesine yardımcı olacak.

Etkin olmayan metal yeniden işleme, küresel yeniden işlenmiş metal pazarının büyüklüğünün 2024’e kadar düşmesine neden olabilecek önemli bir kısıtlamadır. Örneğin, üretilen toplam bakırın sadece yüzde 40’ı geri dönüşümden elde ediliyor. Üretilen toplam alüminyumun yüzde 33’ü geri dönüşüm işleminden elde ediliyor. Buna rağmen, metal işleme ve karbon ayak izini azaltmak için yeniden kullanılabilirlik ve tehlikeli atıkların etkisine verilen önemin artması, 2024 yılına kadar işlenmiş metal pazar büyüklüğü için bol miktarda fırsat yaratacak. Geri dönüştürülmüş demir dışı metal pazar büyüklüğünün 2017’de 90 milyar dolardan fazla değerde olduğu görüldü. Alüminyum, bakır, kurşun, kıymetli metaller gibi demir dışı metaller ve nikel, çinko, kalay, paladyum vb. gibi diğer metallere yönelik inşaat, elektrik ve elektronik, nakliye, tüketim malları, endüstriyel makineler, nükleer, askeri ve diğer birkaç son kullanıcı endüstrisi arasında çok çeşitli uygulamalar mevcut. Örneğin kurşun, bataryalarda yaygın olarak kullanılan elektronikler, mühimmat, kablo kılıfı, vb. kurşun bataryalar, ulaştırma endüstrisinde kullanılmakta. 2017 yılında toplam sanayi payının yaklaşık yüzde 35’ini oluşturmakta. Bu eğilimler, 2024 yılına kadar küresel geri dönüştürülmüş metal pazar payını artırmaya yardımcı olacağı değerlendiriliyor.

Bina ve inşaat için geri dönüştürülmüş metal pazar payı, 2017 yılında toplam iş payının yüzde 45’e yakın bir orana ulaşmıştı. Bu durum, temel olarak bina ve inşaat endüstrisindeki kapsamlı geri dönüştürülmüş metal uygulamalarından kaynaklanıyor. Örneğin, demir metaller (demir ve çelik), binadaki büyük çelik yapıların, köprülerin, drenaj bileşenlerinin ve diğer çeşitli mimari yapıların yapımında yaygın olarak kullanılmakta. Ayrıca, inşaat ve inşaat sektöründe alüminyum, bakır ve kurşun içeren demir dışı metaller de kullanılmakta. Kurşun levhalar çatı, dikey duvarların kaplanması, bölmelerdeki ses yalıtımı ve ofis, okul ve otel binalarındaki tavanlarda kullanılıyor. Bu eğilimler, 2024 yılına kadar işlenmiş metal pazar büyüklüğüne önemli katkılarda bulunacak. Avrupa geri dönüştürülmüş metal pazar payının, öngörülen süre zarfında yüzde 4’ten fazla kazanç sağladığı tahmin edilmekte. Bu, öncelikle, karbon ayak izini azaltmak ve çevreyi üretilen tehlikeli atıklardan kurtarmaya yardımcı olmak için metal geri dönüşümünü tetikleyen, Avrupa’daki çevre düzenleyici kurumlar tarafından uygulanan katı yasa ve düzenlemelerden kaynaklanmakta.