İSTANBUL HAVALİMANI ÇITASI: 2024’TE SIFIR ARTIK!

13 Mart 2020

İstanbul Havalimanı şu anda günlük 115 bin ton atık üretirken bunun yüzde 35’i geri kazanılıyor. 4 yıl sonraki hedef ise %100 geri kazanım.

Dünyanın sayılı havalimanları arasına giren yeni İstanbul Havalimanı geri dönüşümde de yüksek uçacak! Her gün binlerce insanın ziyaret ettiği İstanbul Havalimanı günde 115 ton atık üretiyor. Peki bunun ne kadarı geri kazanılıyor? Cevap: Yüzde 35. Sıfır Atık Programı sayesinde havalimanı açıldığı günden bu yana 940 bin ton daha az karbondioksit salınımı, 11 bin ton daha az yakıt tüketimi ve 31 milyon kilovatsaat daha az enerji tüketimi sağlandı. Ve atıkların geri kazanılmasıyla da 20 bin metreküplük atık depolama hacminden tasarruf edildi. Ayrıca tüm atık sular da geri dönüştürülerek tekrar kullanıldı. İklim değişikliğine uyumlu hale getirilen havalimanında atıklar kâğıt-karton, ambalaj, cam, organik ve evsel atık olarak beş farklı kategoride ayrıştırılıyor.

İstanbul Havalimanı terminal binası, konvansiyonel sistemlere göre yüzde 24 enerji verimliliği ve yüzde 40 su verimliliği sağlanacak şekilde inşa edilirken İGA (Istanbul Grand Airport) liderliğinde İstanbul Havalimanı’nın “Sıfır Atık Deklarasyonu” 18 ana paydaşın CEO’ları tarafından imza altına alınmış durumda. İGA CEO Danışmanı Ülkü Özeren, 11 Aralık’ta Madrid’de düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’ndaki Sıfır Atık Paneli’nde “Atığı dönüştürmenin yanı sıra asıl olarak ‘atık çıkarmamaya’ odaklandık. 2024’te net sıfır atık hedefiyle çalışıyoruz” bilgisini verdi.