KAĞIT GERİ DÖNÜŞÜM PİYASASI KRİZDE

20 Ocak 2020

İngiltere’de geri kazanılmış kâğıt sektörü tarafından perakendecilere ve yerel makamlara, iadelere neden olan karton fiyatlarıyla ilgili sert uyarılar yapılıyor. BIR Genel Başkanı bu durumu “ne zaman biteceği belli olmayan bir kriz” olarak yorumluyor.

ALT SINIFLAR

Kriz uyarısı geçen hafta, BIR’in Kâğıt Bölümü’nün başkanı olan Jean-Luc Petithuguenin’den geldi: “Mevcut arz için yetersiz talep var ve en düşük kalite ürünün pazara girmesi zor.”

BIR’ın Macaristan’daki sonbahar toplantısından önceki üç aylık raporunda Petithuguenin şunları söyledi: “2019, Çin hükümetinin kararlarının sonuçlarına hâlâ katlanmakta olduğumuz önemli bir yıl. Avrupa bir fazlalık piyasasıdır; kıtadaki kâğıt üreticilerinin talebi mevcut arzları almakta yetersiz kalıyor ve atık yönetimi şirketleri malzemelerini ihraç etmek zorundalar.

Petithuguenin şunları ekledi: “Bu pazarda da kalite gereksinimleri de artıyor, ayrıca mevcut ve gelecekteki eğilim üretimimizi uyarlama ve kaliteye odaklanma yönünde olmalı. Birçok kontrol mekanizması kuruluyor. Profesyonellik ve izlenebilirliğe saygı gösterilmeli. Biz bir bisiklete bindik, ama pazar yeniden başlayacak. Sorun şu ki, bu kriz ne kadar sürecek?”

Öneriler, bu ayın fiyatlarının, yerel üreticilerin ödeme yaptığı kullanılmış karton (OldKLS / OCC) için ihracat pazarında 50 £ kadar düşük olması. Bu değer, bir yıl önce Çin’den gelen talepte, tedarikçiler tarafından yüksek kalite standartlarına ulaşmak için önemli yatırımlar yapılmasına neden olan bir yükseliş olduğu zamandan 100 sterlinin üzerinde bir düşüş gösterdi. Kullanılmış karton fiyatlarındaki son düşüş, Çin’den gelen ve diğer pazarlarda malzemeyi daha yavaş bir şekilde kaplayan siparişlerinde çarpıcı bir düşüşün ardından geldi.

İNDİRİMLER

İngiltere’deki atık kâğıt sektöründeki iki ticaret birliği de piyasaların sonbahar ve kış aylarında “zor” olacağı konusunda uyardı. Kâğıt Endüstrileri Konfederasyonunun ham madde yöneticisi Simon Weston, “Önümüzdeki aylarda, ticaret savaşları ve ekonomileri yavaşlatma, küresel jeo-politik faktörler, OCC gibi ana sınıflar için talebi daraltacağı için göstergeler zor olacak” dedi.

Weston şöyle devam etti: “Bu, bazı üreticilerin, kısa vadeli gelirleri en üst düzeye çıkarmak için ihracat pazarlarından istifade eden hisse senedi taşımasında zorluk çekmelerine neden olabilir. İngiltere’deki kâğıt fabrikaları ile uzun vadeli ilişkileri olanlar, daha düşük fiyatlara rağmen stoklarını hareket ettirecekler. Bununla birlikte, fabrikadaki kalite değişimini izleyin.

Çin’deki Japon ikincil elyaf tedariklerinin son tayfun tarafından kötü bir şekilde kesilmesi durumunda İngiltere’deki elyaf satış fırsatları için geçiş yapın.”

ÇÖP KUTULARI

Geri Dönüşüm Derneği Başkanı Craig Curtis, kalitenin hâlâ önemli olduğunu söyledi. Artış suçlamalarını, geri kazanılmış kâğıdı genel atık kutularına koymayı tercih eden bazı işletmelerin görebileceğinden endişe duyuluyordu. Curtis bu durumu, “Bunun tehlikesi, kalite şartnamesinin düşmesi ve malzemenin ayrı tutulması” sözleriyle ifade etti.

Geri Dönüşüm Derneği Genel Müdürü Simon Ellin, “Gerçekten zorlu bir yolculuk için hazır olduğumuzu düşünüyorum. Çin hâlâ piyasayı elinde tutuyor, ancak buna rağmen talepleri önemli ölçüde azaldı. Çin şu an dolu ve ekim ayının sonundan itibaren herhangi bir sevkiyat gerçekleşmeyecektir. 2020’ye yönelik yeni sevkiyat kotalarının Çin’e ne zaman çıkarılacağı henüz bilinmiyor. Genel olarak, piyasadaki düşük fiyatlara rağmen, tavsiyem, satmak olacaktır” diyor.

Sektörün genel olarak 3-6 ay dayanmasını beklediği mevcut kasvete rağmen, 2020 ve sonrasında kullanılmış karton ve karma kâğıtlara olan talebin artacağı konusunda bir iyimserlik var.

Tedarik şirketi Avrupalı ACN olan büyük Çinli üretici grubu Nine Dragons, geri kazanılmış kâğıtların ithalat kotasıyla ilgili makro-çevre ve politikadaki değişikliklere cevaben, ham madde çeşitlendirmeye çalıştı, dikey bir sanayi zinciri oluşturmak için kaynakları aşağı yönde genişletti ve işini genişletti.

Nine Dragons Başkanı Cheung Yan, “Geri kazanılmış kâğıt alımı için yerel kaynak kanallarını genişletme çabalarımızı güçlendireceğiz ve yurt dışında geri dönüştürülmüş kâğıt hamurunun üretim kapasitesini artırma fırsatlarını keşfetmeye devam edeceğiz” dedi.

Nine Dragons, Malezya’da geri dönüştürülmüş bir selüloz fabrikasını satın aldı ve Çin ve Malezya’da linerboard için sırasıyla 2 milyon ton ve 550 bin ton ek üretim kapasitesi başlatmayı ve ABD’deki mevcut tesislerinin üretim kapasitesini daha da artırmayı planladığını söyledi.

Bununla birlikte, tarih bize değişimin, aksaklığın ve oynaklığın dışında her zaman fırsat olduğunu öğretti. Avrupa’da değirmen grupları ve kâğıt işlemciler özellikle ABD’den yapılan ithalatı hedeflemek için yeni kapasitelere yatırım yapıyor. Taşıma ve konteyner boşaltma işlemlerini daha da optimize etmek için bu tesislerin limanlara veya iskelelere yakın yerleştirilmesi muhtemeldir. Bunlar 2020 kadar erken olabilir.”