PLASTİK HURDALARIN YÖNÜ BELİRSİZ

19 Eylül 2019

Hindistan Çevre, Orman ve İklim Değişikliği Bakanlığı 7 Mart tarihinde düzenlediği bir yazıyla, ülkeye hurda plastik ithalatının 31 Ağustos’tan itibaren durdurulacağını bildirdi. Malezyalı yetkililer ise plastik hurda ithalatına çok sıkı kontrol uyguluyor. Vietnam limanlarında hala binlerce plastik hurda konteyneri rıhtımda bekliyor.

Avrupa’da plastik hurda iç pazarları Mart-Mayıs döneminde hareketli satın almalara ve yukarı yönlü hareketlere sahne oldu.

İngiltere’de LDPE doğal temiz film fiyatları sadece dört haftada %15’ten fazla arttı. Mart ayı başında 240-245 EUR/ ton seviyesinde olan fiyatlar ay sonunda 280-285 EUR/tonu gördü. Diğer plastik kalitelerinde de aynı eğilim ve %10’un üzerinde fiyat artışları görüldü. İngiltere iç pazarındaki bu artışa yol açan önemli bir etmen olarak Hindistan’da hurda ithalatının sınırlandırılacağına yönelik haberler gösterildi.

Hindistan Çevre, Orman ve İklim Değişikliği Bakanlığı 7 Mart tarihinde düzenlediği bir yazıyla, ülkeye hurda plastik ithalatının 31 Ağustos’tan itibaren dur- durulacağını bildirdi. Bu nedenle Hindistan’daki geri dönüşümcüler, 31 Ağustos’tan önce mümkün olduğunca çok hurda ithal etmek için kolları sıvadı ve bu durum İngiltere iç piyasasında da arz sıkıntısı ve fiyat artışını tetikledi.

Hindistan’daki ithalatçılar bakanlığın bu kararına itirazda bulunurken, yasakla- manın ana nedeni olarak ise Hindistan’ın ülke içindeki atığı geri dönüştürmek is- temesi gösteriliyor. Hindistan’da her gün yaklaşık 26.000 ton plastik atık üretiliyor ve bunun %40 kadarı hiç toplanmıyor. Devlet, 2022 yılına kadar tek kullanımlık plastikleri ortadan kaldırmaya yönelik çabasında bu atığın geri dönüşümüne odaklanmak istiyor.

Bu arada Malezyalı yetkililer ise plastik hurda ithalatına çok sıkı kontrol uygulu- yor. Enerji, Bilim, Teknoloji, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu yılın ilk üç ayında 139 plastik hurda ithalat şirketine yasaklama getirdi ve yaklaşık 30 şirket daha inceleme altında. Bu yıl çok az sayıda geri dönüşümcü Malezya’ya plastik hurda ithalatı için izin aldı. Malezyalı yetkililer, yasadışı plastik hurdası ithalatını önlemek için adeta her yük konteynerini tek tek inceliyor.

Vietnam limanlarında hâlâ binlerce plastik hurda konteyneri rıhtımda bekliyor. Bu konteynerlerden bazılarının başka ülkelere yönlendirilmesi söz konusu ancak limanlardaki kalabalığı azaltabilecek bir çözüm kısa vadede görünmüyor. Vietnam’ın plastik hurdası ithal etmek için kapılarını tekrar açıp açmayacağı da belirsizliğini koruyor. Buna rağmen birkaç geri dönüşümcü Vietnam’a yeni kargo gönderme riskini göze alıyor.

Avrupa iç piyasasında Mart-Mayıs döneminde plastik hurda fiyatlarının art- masına rağmen plastik granül fiyatları yükselmedi. Bu durum hurda plastik işleyicilerinin kâr marjlarında düşüşe yol açtı. Bu arada navlun fiyatlarında da Avrupa genelinde artış bekleniyor