Tosyalı Holding’ten Sıfır Atık Çelik Üretimi

30 Kasım 2020

Son dönemde yurt içinde ve küresel arenada yaptığı yatırımlarla öne çıkan Tosyalı Holding, dünyanın en büyük 10 demir çelik şirketi arasında bulunuyor.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Fuat Tosyalı

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Biz yola çıktığımız ilk gün hedefimizi ‘demir-çelik üretiminde bir dünya markası yaratmak’
olarak koymuştuk. Bugün de bu hedefe ulaştığımız için müthiş gururluyuz”
diyerek yurt dışı yatırımlarına ilişkin olarak şunları söylüyor:

“Yurt dışındaki en önemli projelerimizin başında Cezayir’de yer alan Tosyalı Algerie var. Toplam dört faz olarak planlanan ve son faz yatırımının başladığı projemiz tamamlandığında toplam yatırım tutarı 6 milyar doları aşacak. Türkiye’nin yurt dışındaki en değerli varlıklarından olan Tosyalı Algerie’de tüm fazların tamamlanmasıyla birlikte, beş yıl içinde yıllık 8 milyon tonun üzerinde üretim kapasitesine, 5 milyar dolar ciroya ulaşmayı hedefliyoruz.”

Tosyalı’nın yurt dışındaki bir diğer yatırımı da Karadağ’da bulunuyor. 2012’de holding bünyesine katılan Tosçelik Niksic Special Steel’de yenilenme çalışmaları tamamlandı ve üretime geçildi. Fuat Tosyalı, “Tosyalı Holding’in yurt dışında yatırım hamlesi, Batı Afrika’nın giriş kapısı olan Senegal ve Angola ile devam ediyor. Senegal’de ‘Tosyalı Ekonomi Bölgesi’ oluşturmak için yatırıma başladık. Senegal yatırımı, sadece ülke
ekonomisine değil bölgenin ve kıtanın kalkınmasına da büyük katkıda bulunacak. Senegal’den sonra Angola’da da yatırım çalışmalarımızın başladığını ekleyebilirim.” diyor.

fapjunk