ŞEFFAF BİR MODELİMİZ VAR ÇÜNKÜ ÇEVRE ORTAK KAYGIMIZ

22 Mayıs 2020

Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Aktaş, çalışma arkadaşlarıyla birlikte gönül verdikleri geri dönüşüm çalışmalarının detaylarını, tesisin nasıl işlediğini sistemin başarılarını anlattı.

Üskadar Belediyesi’nin başarılı geri dönüşüm faaliyetlerinin altında imzası
olan isimlerden bir tanesi de Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Aktaş. Aktaş’a Dönüşümde Üsküdar Modeli projesini nasıl gerçekleştirdiklerini ve tesislerinin durumunu sorduk.

Bize Dönüşümde Üsküdar Modeli uygulamasının nasıl hayata geçirildiğini anlatabilir misiniz?

Başkanımız bu modeli çok önemsedi ve en iyi şekilde işlemesi için hazırlandık. Tabii ki uygulama başlar başlamaz oturan bir sistemden söz edemeyiz. İlk zamanlarda çok zorlandığımız konular oldu. Arkadaşlarımız, uygulamanın bir kolu olarak hane hane dolaşıp vatandaşlarımıza geri dönüşümün önemini, ekonomik ve çevresel getirilerinin insan sağlığı üzerindeki faydalarını, atıklarını nasıl ayrıştırarak biriktireceklerini anlatmasına rağmen, bir süre uygulanan yöntemleri kendi içinde değiştirerek denememiz gerekti. Yine de çaba ve doğru iletişim sistemimizi başarıya ulaştırdı.

Ambalaj atıklarını toplama yönteminizden bahsedebilir misiniz?

Haftanın iki günü; salı ve cuma günleri sadece ambalaj atığı topluyoruz. Bizim tesisimiz bile geri dönüşümle kurulmuş bir tesis diyebiliriz. Aracımız
geceden yıkanır, tertemiz hale getirilir, ertesi gün de 18:30’dan sonra konteynerlerden ambalaj atıklarını toplamaya başlar. Vatandaşlarımız, dağıttığımız mavi poşetlere ambalaj atıklarını biriktiriyorlar. Marketlerden ve pazarlardan aldıkları poşetleri de ağırlıklı olarak evsel atıklar için kullanmalarını önerdik. İkili toplama sistemiyle ilerliyoruz. Her atık grubu için ayrıca bir kutunun olmasını kafa karıştırıcı, yorucu ve işlevsiz buluyoruz. Cam, metal, plastik gibi ambalaj atıklarını aynı mavi poşet içerisinde konteynerlerden alıp tesisimize getiriyoruz.

Derginin bu edisyonu ve yıllık abonelik için lütfen linki tıklayınız: